Jak si vybrat lektora pro individuální výuku angličtiny

 

Rozhodli jste se, že si vylepšíte svou angličtinu a najdete si lektora na individuální výuku nebo doučování? Tento článek by Vám měl pomoci vybrat si co nejlépe.

Pro úspěch není důležitá jen dobrá znalost jazyka, ale také schopnost srozumitelně a kvalifikovaně předat znalosti formou, která je pro žáka nejvhodnější.

V Praze, Brně i dalších českých městech působí ve výuce jazyků mnoho rodilých mluvčích, českých učitelů angličtiny i lektorů z dalších zemí. Mnoho z nich jsou zkušení učitelé s praxí ve vzdělávacích institucích.

Na druhou stranu, do Prahy přichází mnoho mladých lidí, kteří cestují po světě a výuka jazyků je pro ně způsob pro přivýdělek, aby se po krátkém čase posunuli zase o kontinent dál. Mnoho z nich nemá žádné pedagogické vzdělání a nejsou schopni svým studentům vysvětlit téměř žádné jazykové jevy. Studentovi to sice může jednorázově přinést zlepšení komunikačních a poslechových dovedností, ale nelze mluvit o výuce jazyků v pravém slova smyslu.

 

Zkušenosti lektora

Zkušený lektor angličtiny Vám pomůže pohnout se skutečně z místa. Dokáže dobře odhadnout, na co je třeba se prioritně zaměřit, je schopen stanovit efektivní individuální plán výuky. Zatímco jazykové školy mají své osnovy a pevně danou strukturu výuky, hlavní výhodou individuální výuky je možnost stanovit plán podle potřeb konkrétního žáka. A proto jsou v tomto případě zkušenosti učitele tak důležité.

Jak odhadnout zkušenosti lektora? Projděte si důkladně jeho profil na internetu – ať už v adresářích jako je Speakify.cz, nebo na internetových a facebookových stránkách učitele. Dobří učitelé mají v profilech uvedenou detailně svou historii – vzdělání, certifikáty, praxi, metody výuky. Někteří publikují také svůj blog nebo jsou aktivní na Facebooku nebo YouTube.

Ještě lepší jsou reference, ať už z Vašeho okolí, tak z internetu. Berte je však s rezervou, každý student má jiné potřeby. Co funguje u Vašeho kamaráda, nemusí vyhovovat Vám.

 

Certifikáty, vzdělání

Každý lektor, který to s výukou angličtiny myslí vážně, by měl absolvovat některou z certifikací:

 • TEFL - Teaching English as a Foreign Language
 • TESOL - Teaching English to Speakers of other Languages
 • TESL - Teaching English as a Second Language
 • CELTA - Certificate in English Language Teaching for Adults
 • DELTA - Diploma in English Language Teaching to Adults

 

Odkud lektor je?

Mám si najít rodilého mluvčího, nebo českého učitele? Tuto otázku si na začátku pokládá téměř každý zájemce o výuku cizího jazyka.

 • Pro úplné začátečníky je vhodnější česky hovořící lektor, který dokáže objasnit v češtině základní jevy nového jazyka. Zároveň se nemusíte bát, že byste se s lektorem vůbec nedomluvili, třeba ani na organizaci výuky, čase a místu.
 • V případě angličtiny může rodilý mluvčí pocházet z různých zemí. Pokud Vás zajímá politika, reálie USA, je lepší zvolit právě amerického lektora, který se v tématu bude orientovat zřejmě mnohem lépe, než ten z Velké Británie. Také technologie a startupy jsou více spojené s USA. Naopak, pokud je Vaším koníčkem stará anglická literatura, bude lepší volbou učitel z UK. Totéž ale platí i o ostatních jazycích – španělštině, němčině apod.. Během dlouhodobé výuky můžete díky lektorovi poznat detailně i běžný život v jeho zemi, místní problémy,  krásy a doporučení pro cestování v zemi.

 

Zaměření a zájmy lektora, osobní charakteristiky

Určitě tušíte, kde máte v cizím jazyku slabá místa – je to gramatika, bojíte se hovořit v cizím jazyce, nerozumíte? Zmiňte to již při poptávce a na první hodině a zeptejte se lektora, jaké Vám nabídne řešení.

Téměř všichni učitelé nabízejí individuální lekce obecné angličtiny, někteří se dále specializují na obchodní angličtinu, na právo, technologie, lékařství, ekonomii apod. Angličtina pro děti je také samostatná specializace, jen část učitelů tuto výuku nabízí a ještě menší část z této skupiny to umí dobře.

Důležité je také, abyste se s lektorem cítili dobře a rozuměli si i po lidské stránce. Co je platné, když má učitel dobré výukové metody, ale je Vám nepříjemný. Po čase by Vás mohl špatný pocit zcela demotivoval k rozvoji Vaší angličtiny. Nepříjemné hodiny jsme museli zažívat na škole, kde si učitele a profesory nevybíráte, ale není důvod si hodiny neužívat při dobrovolné výuce angličtiny, kterou si platíte!

Zkuste se v profilech podívat i na zájmy učitelů. Společný koníček znamená zajímavou konverzaci a prohloubení Vašich jazykových znalostí ve směru, který Vás zajímá.

Všímejte si také, jak s Vámi lektor na začátku komunikuje - zda mu trvá mnoho dní, než se Vám ozve zpět, zda máte z jeho komunikace dobrý pocit, že o Vás jako studenta stojí.

 

Metoda výuky

Určitě zjistěte předem, jaký je systém výuky, jaké metody a materiál učitel používá, jak jsou hodiny strukturované. Obecný popis „komunikační metoda“ není dostatečně vypovídající. Hlavní předností individuální výuky je možnost uzpůsobit výuku podle Vašich potřeb, na druhou stranu se podle materiálů dá předem odhadnout, jaký je rámcový způsob výuky a zda je pokryta široká škála jazykových jevů – slovní zásoba, gramatika, porozumění psanému i mluvenému slovu, komunikační dovednosti, výslovnost atd.

 

Jaká je nejlepší učebnice angličtiny?

Žádná ideální učebnice neexistuje. Záleží na potřebách studenta i preferencích učitele. Ale je několik výukových řad, které si jak soukromí učitelé, tak jazykové školy velmi oblíbili. Zde jsou nejčastější učebnice pro individuální výuku angličtiny:

 • English File
 • Cutting Edge
 • Headway
 • Face to Face
 • Inside Out
 • Total English
 • Objective
 • Destination
 • Language to go

 

Rodilý mluvčí, angličtina, čeština

I rodilý mluvčí angličtiny by měl umět alespoň trochu česky. Obecně - čím nižší úroveň studenta, tím lépe by měl individuální lektor umět komunikovat v češtině. Pro začátečníky je nutné co nejdříve pochopit základní struktury jazyka, které mu rodilý mluvčí bez češtiny nevysvětlí. V pokročilých úrovních již znalost češtiny není tak nutná.

 

Výuka angličtiny po skype 

Nemáte čas dojíždět nebo ve Vašem okolí žádný individuální lektor angličtiny neníl? Nezoufejte, můžete zkusit výuku po Skypu, Hangoutu nebo jiné videoplatformě. Ačkoliv není nad osobní kontakt, mnoho učitelů i studentů má se vzdálenou formou výuky dobré zkušenosti. Pokud by osobní setkávání měl být jediný problém, Skype za pokus určitě stojí! Výuku lze také kombinovat – občas se setkat osobně a část výuky proběhne po internetu. Obě strany tak mohou ušetřit čas nebo náklady na dopravu.

 

Cena za individuální výuku angličtiny

Ano, individuální výuka angličtiny je dražší než skupinové kurzy. Obvyklé se cena pohybuje mezi 400-600 Kč za hodinu. Pokud je cena výrazně nižší, nebo výrazně vyšší, ptejte se proč. Na druhou stranu si je třeba uvědomit, že učitel za Vámi často dojíždí, což stojí také jeho čas a peníze.

Někteří lektoři nabízejí první individuální hodinu zdarma. Zkuste ji využít.

 

Váš dojem z prezentace lektora na internetu

Pokud má lektor vlastní webovou stránku s nějakým obsahem, už to naznačuje, že to myslí s výukou vážně. Zkuste si jeho stránky trochu projít, abyste si udělali lepší obrázek o jeho přístupu, metodách i osobě.

 

To bylo jen několik tipů, jak si vybrat svého nejlepšího učitele angličtiny. Určitě jsme na nějaké zapomněli - napište nám, co bylo právě pro Vás při výběru učitele nebo jazykové školy důležité!