Caroline Collins

Jazyk: angličtina
Location: Hl. město Praha - kraj, + online (Skype, Hangouts)
Původem: Američan
Cena výuky: 500 CZK/hodinu
od 06.10.2019
I am an American elementary school teacher with a specialization in teaching English as an additional language. I enjoy working with students of all ages and abilities.
O lektorovi:

Učím v Praze angličtinu a další předměty již 13 let. Mám certifikát TEFL, MIE/EEL a Floridskou certifikaci pro výuku na základních školách. Preferuji lokality blízko Prahy 2,3 Vihorady. Můžu také vyučovat lekce přes Skype.

Umím mluvit česky na úrovni B1 a ve volném čase češtinu dále studuji ;-)

---

"I have been teaching English and other subjects in Prague for 13 years. I hold a TEFL certificate, Masters in International Education with a specialization in ELL, and an elementary teaching certification from Florida. I prefer to work near Prague 2/3 Vinohrady. I am also able to conduct evening lessons via Skype. 
 

I can speak Czech at a B1 level. I continue to study Czech in my free time ;)"

Výuka a zkušenosti:

Věřím, že je důležité pracovat se studentem tak, abychom splnili jeho/její cíl a zároveň byla výuka zábavná a zajímavá. Budeme se zabývat tématy i gramatikou na základě Vašich zájmů. Při výuce dětí používám nejrůznější hry a zdroje, které závisí na dovednostech dítěte. U dospělých mě baví učit se při použití aktuálních událostí a pracovat také na idiomech a frázových slovesech.  Pro zpestření hodin také ráda používám známé písně a filmy.

---

"I believe it is important to work with the student so that his or her goals are reached in a way that is fun and interesting. Based on your interests, we will cover a range of topics and grammar points. When teaching children, I use a variety of games and resources depending on the child's abilities. For adults, I enjoy teaching with current events and working on idioms and phrasal verbs as well. I enjoy using pop culture (songs, films) to make our lessons more enjoyable."

Kontakt:
Telefon: 774616325
E-mail: caroline@fomin.cz
Skype: supertroopercaroline
Odpovědět na inzerát:
Zbývá ještě 2000 znaků.